Spodnie do biegania - jakie wybrać - długie czy krótkie?
Spis treści:
Dobre spodnie do biegania nie dla każdego będą tym samym modelem. Tutaj liczy się dobranie modelu do warunków, w jakich biegasz i intensywności treningów.
Jakie spodnie do biegania?
Bieganie jest sportem, który wymaga wygody bez względu na warunki. Spodnie do biegania powinny być lekkie, świetnie dopasowane (nigdy za duże) i bardzo przewiewne, by skóra nie pociła się i nie podrażniała.
Długie spodnie do biegania
Długie spodnie zakłada się w dni, kiedy temperatura na dworze jest niższa, występuje opad deszczu albo silny i zimny wiatr. Mimo iż w czasie biegu ciało rozgrzewa się i biegającemu może się wydawać, że jest ciepło, to w rzeczywistości jogging w niskiej temperaturze i w krótkich spodenkach mógłby wywołać przeziębienie, a nawet bóle kolan czy kostek. W takiej sytuacji lepiej postawić na długie spodnie najlepiej jeszcze ze ściągaczami w okolicach kostek. W takich spodniach masz gwarancję ochrony przed chłodem. Im cieplej, tym długie spodnie powinny być luźniejsze. Oczywiście można biegać też w legginsach, ale na takie rozwiązanie decydują się zwykle kobiety.
Zimą warto zdecydować się na termoaktywne spodnie do biegania. Takie spodnie wykonane są z materiału zatrzymującego ciepło, ale jednocześnie umożliwiającego skórze „oddychanie”. Termoaktywne spodnie do biegania wkłada się głównie w zakresie temperatur od ujemnych do +10 stopni Celsjusza.
Krótkie spodnie (szorty do biegania)
Krótkie spodenki do biegania wybierz w naprawdę ciepłe i bezwietrzne dni, a także wtedy, kiedy chcesz nieco opalić nogi. W krótkich spodniach cyrkulacja powietrza nie jest ograniczona, ale wbrew pozorom może Ci być w nich cieplej niż w długich luźnych spodniach, które łopocząc podczas biegu, chłodzą ciało.
Materiał wykonania
Jesienią i zimą postaw na spodnie wyściełane od środka ciepłym meszkiem albo takie z panelami przeciwiatrowymi, natomiast wiosną i latem wybierz spodnie do biegania z otworami wentylacyjnymi. W przypadku legginsów najlepiej sprawdzają się mieszanki bawełny i elastanu, natomiast długie spodnie do biegania powinny być wykonane z poliestru lub poliamidu z ewentualną domieszką elastanu. Te materiały nie chłoną potu, nie kleją się do ciała i gwarantują w miarę wygodny bieg.
Spodnie do biegania męskie
Wśród męskich modeli spodni do biegania królują przede wszystkim zwyczajne dresy, specjalne spodnie biegowe oraz krótkie spodenki do biegania. Panowie w chłodnych miesiącach stawiają najczęściej na ciemne kolory – czerń, granat lub butelkową zieleń a w ciepłym sezonie wybierają bardzo często szarości. Panowie mają opory przed bieganiem w getrach. Szczególnie w mniejszych miejscowościach ludzie uprawiający sport z własnej woli uznawani są niestety za dziwaków, a obcisłe spodnie do biegania mogłyby potęgować dyskomfort związany z takim odbiorem, więc panowie częściej wybierają spodnie, mimo że legginsy są przez wiele osób uznawane za wygodniejsze.
Najpopularniejsze męskie spodnie sportowe
Spodnie do biegania damskie
Z damskich modeli spodni nadających się do biegania trzeba wyróżnić specjalne spodnie biegowe, legginsy (getry lub inaczej tight albo tajty) i szorty. Panie wybierają do biegania klasyczne czarne lub granatowe spodnie, ale często spotykane są też różowe, szare i białe. Jednym z ciekawszych rozwiązań są spodnie ze spódnicą do biegania. Są to krótkie spodenki połączone ze spódniczką (podobne do tych, które noszą tenisistki). Takie spodnie gwarantują atrakcyjny kobiecy wygląd, a jednocześnie chronią przed pokazaniem tego, czego nie chcemy pokazać.
Spodnie do biegania i legginsy
Legginsy do biegania - zalety i wady
ZALETY
- Bardziej dopasowane i wygodne
- Uczucie „drugiej skóry”
- Nie utrudniają biegu, nawet gdy zmokną
WADY
- Mogą krępować z uwagi na mocne podkreślanie kształtów i zwracanie uwagi
Spodnie biegowe - zalety i wady
ZALETY
- Mniej krępujące dla początkujących (nie podkreślają aż tak bardzo kształtów)
- Bardzo uniwersalne
WADY
- Mniejsza wygoda podczas biegu
- Po zmoknięciu utrudniają bieganie
- Możliwość otarć w okolicach pachwin
Spodnie lub spodenki do biegania najlepiej kupić od razu w komplecie z pasującą koszulką bądź bluzą. Z pewnością początkujący biegacze nie powinni dać się zwieść obiegowej opinii, że spodnie do biegania powinny być luźniejsze. Przede wszystkim zbyt duże ubrania nie zapewniają ciekawych walorów estetycznych, a dodatkowo trening w zbyt dużych spodniach jest po prostu niewygodny. Nowoczesne spodnie biegowe są skrojone w taki sposób, by w miarę możliwości przylegać do ciała, podkreślać mięśnie i dodatkowo umożliwiają większe zabezpieczenie telefonu albo innych gadżetów w kiszeniach. W luźnych spodniach każda rzecz włożona do kieszeni dosłownie „lata” w niej i przeszkadza.
Spodnie do biegania Adidas, Nike, Puma – najpopularniejsze marki
W ofertach znanych marek produkujących odzież sportową znajdziesz szeroki wybór spodni, spodenek sportowych i legginsów damskich do biegania. Spodnie do biegania Adidas wybierane są często w wersji z lampasami biegnącymi od pasa do kostek po zewnętrznych stornach nóg. Ceny spodni Adidas oscylują w granicach 80-200 zł.
Spodnie do biegania Nike z charakterystycznym motywem jaskółki występują w wersjach legginsów, długich luźniejszych spodni na gumce, szortów oraz rybaczek. Ceny oscylują w granicach 100-300 zł w zależności od modelu.
Ciekawe i bardzo wytrzymałe spodnie do biegania można znaleźć również w ofertach marek takich jak Asics, Puma, Banks czy naszej rodzimej marki 4F.
Znajdziesz w Morele
Legginsy męskie - Spodenki i spodnie rowerowe - Spodenki sportowe damskie - Legginsy damskie - Spodnie sportowe damskie
Komentarze (0)